Szarlotka to najlepszy wehikuł do podróży w czasie. Zapach pieczonego kruchego ciasta (ach to masło! – zdradzałam Wam kiedyś na instastories, że to mój ulubiony aromat z kuchni), albo jabłek z cynamonem automatycznie przenosi nas w dzieciństwo, do obiadków rodzinnych zakończonych tym deserem, do ciepła popołudnia późnym latem, do lekko przyżółconych kolorów, jak z fotografii robionych na taśmach ORWO.
Próbowałam urozmaicić nieco klasyczne ciasto różnymi rodzajami mąk z pełnego przemiału, ale niestety nie smakuje to tak pysznie jak u mamy, więc zaniechałam zmian w tej części ciasta, za to pohulałam przy kruszonce, która za sprawą użytych składników jest bardziej razowa i zdrowa. Nie zalecam też zamieniać masła na np. margarynę. Raz, że ta druga naładowana jest tłuszczami trans, a dwa – nic innego nie daje takiego smaku, ani tym bardziej aromatu. A poza tym przyoszczędzimy na maśle, a wydamy więcej na lekarza ;-)
Przejdźmy do cukru, bo według wszelkich klasyków kuchni pokroju Ćwierczakiewiczowej powinno być 100 g cukru pudru, ale dla mnie to za słodko i daję go nieco mniej – około 70-80 gr.
Także pieczcie, próbujcie, smakujcie!
Marysia

Szarlotka

Czas przygotowania: 90 min.

Porcja dla: 3 osób

Danie wegetariańskie: Tak

Stopień trudności: Łatwe

Szarlotka

Składniki:

ciasto:

  • 300 g mąki pszennej
  • 200 g masła
  • 70 – 80 g cukru pudru

Kruszonka:

  • pół szklanki płatków owsianych
  • garść orzechów włoskich
  • garść pestek ze słonecznika
  • 5 łyżek oleju kokosowego
  • 5-6 łyżek syropu daktylowego (można zastąpić klonowym)

Farsz:

  • 1,5 kg kwaśnych jabłek
  • cynamon

Sposób przyrządzania:

1. Wysypujemy mąkę i cukier na stolnicę, dodajemy masło i siekamy nożem, aż powstanie „mokry piasek”. Nie zagniatamy ciasta w kulkę, tylko zbieramy „piasek” do torebki i wkładamy na co najmniej pół godziny do lodówki.
2. W tzw. międzyczasie nagrzewamy piekarnik do 180°C.
3. Przygotowujemy kruszonkę, umieszczając wszystkie składniki do pojemnika malaksera i miksujemy.
4. Schłodzone ciasto wyjmujemy z lodówki, wysypujemy i dociskamy do formy. Nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika na ok. 15 minut.
5. Na podpieczony spód kładziemy obrane, pozbawione pestek i pokrojone na plasterki jabłka. Oprószamy sowicie cynamonem. Na górę wykładamy kruszonkę i z powrotem do piekarnika na 30 minut. Jeżeli kruszonka zaczyna za mocno się spiekać wystarczy przykryć wierzch kawałkiem folii aluminiowej.

Szarlotka najlepiej smakuje jeszcze ciepła z odrobiną lodów śmietankowych albo jeszcze lepiej jogurtowych.